Skip to content

35 Mt. Prospect AvenueBelleville, NJ 07109

Built 2021

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 9, 2024

Property Information

Block5901
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class47
DescriptionNEW 2 FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,880
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
15%
Improvement Value:$490,100
85%
Total Assessment$575,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,194+3.0%
2024$22,509+3.1%
2023$21,825+586.0%
2022$3,182+5.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$619,000
Sq Ft3,880DeedBook 20211, Page 24038Recorded10/14/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 20200, Page 17507Recorded2/18/2020

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

DeedBook 12465, Page 1418Recorded10/25/2013