Skip to content

37 Watchung AvenueBelleville, NJ 07109

Built 2022

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 16, 2022

Property Information

Block2101
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class47
DescriptionNEW 2 FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,534
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,800
14%
Improvement Value:$439,200
86%
Total Assessment$510,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,568+3.0%
2024$19,961+765.1%
2023$2,307+1.4%
2022$2,276+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 20220, Page 32053Recorded3/29/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

DeedBook 20200, Page 68261Recorded7/24/2020