Skip to content

341 Washington AvenueBelleville, NJ 07109

Built 2016

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 30, 2006

Property Information

Block7805
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
DescriptionNEW SFD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,296
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$146,600
29%
Improvement Value:$354,500
71%
Total Assessment$501,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,209+3.0%
2024$19,613+3.1%
2023$19,017+1.4%
2022$18,756+5.7%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$20,800
DeedBook 5631, Page 792