Skip to content

54 Mt. Prospect AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Jun 24, 2021

Property Information

Block5902
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class45
Description2SF 4FAM
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,992
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,000
32%
Improvement Value:$285,900
68%
Total Assessment$420,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,975+3.0%
2024$16,474+3.1%
2023$15,973+1.4%
2022$15,754+15.4%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000

To:

Sq Ft2,992DeedBook 20211, Page 5462

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft2,992DeedBook 20191, Page 17484Recorded12/12/2019

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 12042, Page 6640

Property Sale

Sale
$161,500
DeedBook 5833, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1922