Skip to content

76-78 Mt. Prospect AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jun 10, 2025

Property Information

Block5902
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class45
Description2SF2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,304
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$153,700
48%
Improvement Value:$168,400
52%
Total Assessment$322,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,990+3.0%
2024$12,607+3.1%
2023$12,224+1.4%
2022$12,056+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

To:

Sq Ft2,304DeedBook 20250, Page 37133

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft2,304DeedBook 12444, Page 1487Recorded7/9/2013

Property Built

Built

Year Built: 1917