Skip to content

63 New StreetBelleville, NJ 07109

Built 1945

Last Sale Date
Feb 8, 2007

Property Information

Block5902
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page595

Building Details

Building Class47
Description2SF1BG 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,300
38%
Improvement Value:$244,200
62%
Total Assessment$396,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,991+3.0%
2024$15,519+3.1%
2023$15,047+1.4%
2022$14,841+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1945