Skip to content

250 Belleville AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$138,947
Last Sale Date
Feb 22, 2001

Property Information

Block5902
Lot63
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,644
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$164,400
52%
Improvement Value:$151,700
48%
Total Assessment$316,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,748+3.0%
2024$12,372+3.1%
2023$11,996+1.4%
2022$11,832+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$138,947

To:

Sq Ft1,644DeedBook 5754, Page 630

Property Built

Built

Year Built: 1917