Skip to content

69 Cedar Hill AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1907

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
May 11, 2022

Property Information

Block6001
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class47
Description2SF 4FAM
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,116
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
24%
Improvement Value:$428,900
76%
Total Assessment$563,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,742+3.0%
2024$22,071+15.5%
2023$19,108+1.4%
2022$18,846+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$735,000

To:

Sq Ft4,116DeedBook 20220, Page 48971

Property Sale

Sale
$65,001
DeedBook 12206, Page 2692

Property Built

Built

Year Built: 1907