Skip to content

136-138 Mt. Prospect Ave.Belleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$274,000
Last Sale Date
Sep 30, 2009

Property Information

Block6003
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class17
Description2SB1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$188,700
62%
Improvement Value:$117,100
38%
Total Assessment$305,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,333+3.0%
2024$11,969+3.1%
2023$11,605+1.4%
2022$11,446+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$274,000

To:

Sq Ft1,200DeedBook 12231, Page 9175

Property Built

Built

Year Built: 1927