Skip to content

95 Harrison StreetBelleville, NJ 07109

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 1, 2012

Property Information

Block602
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class47
Description2SF2BG 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,632
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,700
29%
Improvement Value:$268,600
71%
Total Assessment$378,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,257+3.0%
2024$14,807+3.1%
2023$14,356+1.4%
2022$14,160+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 6023, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1966