Skip to content

185 New StreetBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jun 7, 2021

Property Information

Block6202
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,131
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,300
45%
Improvement Value:$145,400
55%
Total Assessment$262,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,595+3.0%
2024$10,282+11.1%
2023$9,252+1.4%
2022$9,125+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft1,131DeedBook 20211, Page 140

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 6023, Page 768

Property Built

Built

Year Built: 1927