Skip to content

10 Reservoir PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1931

Last Sale Date
Jan 25, 2012

Property Information

Block6301
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description2SB1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,999
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
44%
Improvement Value:$162,800
56%
Total Assessment$290,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,728+3.0%
2024$11,382+3.1%
2023$11,036+1.4%
2022$10,885+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1931