Skip to content

36-38 Reservoir PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1949

Last Sale Date
Jun 12, 2013

Property Information

Block6301
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description2SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,855
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,000
47%
Improvement Value:$179,500
53%
Total Assessment$341,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,523+3.1%
2024$13,116+3.2%
2023$12,710+1.4%
2022$12,532+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1949