Skip to content

20 Reservoir PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1931

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jun 27, 2017

Property Information

Block6301
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,899
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
46%
Improvement Value:$169,200
54%
Total Assessment$314,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,672+3.0%
2024$12,298+3.1%
2023$11,924+1.4%
2022$11,761+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft1,548DeedBook 20170, Page 75449

Property Sale

Sale
$244,000
DeedBook 5878, Page 352

Property Built

Built

Year Built: 1931