Skip to content

214 Overlook AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Nov 25, 2003

Property Information

Block5605
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,812
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,000
44%
Improvement Value:$164,800
56%
Total Assessment$292,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,809+3.0%
2024$11,460+3.1%
2023$11,112+1.4%
2022$10,960+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft1,812DeedBook 6029, Page 384

Property Built

Built

Year Built: 1922