Skip to content

251 De Witt AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1910

Last Sale Price
$127,027
Last Sale Date
Jan 19, 2017

Property Information

Block6305
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,354
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
51%
Improvement Value:$143,900
49%
Total Assessment$295,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,684+0.9%
2024$11,582+3.1%
2023$11,229+1.4%
2022$11,076+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$127,027

To:

Sq Ft1,859DeedBook 20170, Page 13014

Property Sale

Sale
$125,299

From:

To:

Sq Ft1,354DeedBook 20160, Page 47773Recorded6/9/2016

Property Built

Built

Year Built: 1910