Skip to content

94 Adelaide StreetBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Date
Jun 17, 2008

Property Information

Block6404
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description2SB1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,698
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
42%
Improvement Value:$162,500
58%
Total Assessment$282,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,393+3.0%
2024$11,057+3.1%
2023$10,721+1.4%
2022$10,574+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1922