Skip to content

189 Overlook AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1930

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 16, 2024

Property Information

Block6404
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description1SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,040
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,600
42%
Improvement Value:$173,900
58%
Total Assessment$300,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,337+3.1%
2024$12,936+3.2%
2023$12,535+1.4%
2022$12,360+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft2,040DeedBook 20240, Page 30538

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5317, Page 502

Property Built

Built

Year Built: 1930