Skip to content

171-175 Overlook AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1908

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Mar 22, 2019

Property Information

Block6404
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description2SS2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,685
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,000
61%
Improvement Value:$118,200
39%
Total Assessment$303,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,228+3.0%
2024$11,867+3.1%
2023$11,506+1.4%
2022$11,349+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,685DeedBook 20190, Page 33013

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 5526, Page 729

Property Built

Built

Year Built: 1908