Skip to content

181 Overlook AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$362,000
Last Sale Date
Dec 13, 2024

Property Information

Block6404
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,677
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,300
45%
Improvement Value:$150,700
55%
Total Assessment$274,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,050+3.0%
2024$10,724+3.1%
2023$10,398+1.4%
2022$10,256+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$362,000

To:

Sq Ft1,677DeedBook 20240, Page 74966

Property Built

Built

Year Built: 1922