Skip to content

71 Preston StreetBelleville, NJ 07109

Built 1897

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Sep 26, 2018

Property Information

Block6502
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,572
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,700
45%
Improvement Value:$152,000
55%
Total Assessment$278,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,240+3.0%
2024$10,908+3.1%
2023$10,577+1.4%
2022$10,432+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft1,473DeedBook 20180, Page 85769

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 5284, Page 392

Property Built

Built

Year Built: 1897