Skip to content

89 Bell StreetBelleville, NJ 07109

Built 1907

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
May 10, 2008

Property Information

Block7105
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,601
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,900
44%
Improvement Value:$143,400
56%
Total Assessment$256,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,337+3.0%
2024$10,032+3.1%
2023$9,727+1.4%
2022$9,593+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft1,601DeedBook 12145, Page 2687

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5400, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1907