Skip to content

51 Preston StreetBelleville, NJ 07109

Built 1902

Last Sale Date
Feb 11, 2019

Property Information

Block6502
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,618
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,900
46%
Improvement Value:$149,600
54%
Total Assessment$274,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,071+3.0%
2024$10,744+3.1%
2023$10,417+1.4%
2022$10,275+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1902