Skip to content

188 Greylock ParkwayBelleville, NJ 07109

Built 1912

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Apr 20, 2023

Property Information

Block8302
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class47
Description2SF1G 2FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,612
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
32%
Improvement Value:$281,100
68%
Total Assessment$411,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,600+3.0%
2024$16,110+57.0%
2023$10,262+1.4%
2022$10,121+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft2,252DeedBook 20230, Page 33477

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft1,612DeedBook 20220, Page 68976Recorded7/21/2022

Property Built

Built

Year Built: 1912