Skip to content

72 Campbell AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$51,334
Last Sale Date
Sep 14, 2016

Property Information

Block6505
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description1.5SFDET CG 1F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,012
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,900
47%
Improvement Value:$187,500
53%
Total Assessment$354,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,293+3.0%
2024$13,871+3.1%
2023$13,449+1.4%
2022$13,265+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$51,334

To:

Sq Ft1,912DeedBook 20160, Page 82125

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5679, Page 398

Property Built

Built

Year Built: 1917