Skip to content

67 Newark PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1964

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Apr 28, 1995

Property Information

Block4402
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page44

Building Details

Building Class47
Description1.5SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,987
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$148,400
41%
Improvement Value:$209,900
59%
Total Assessment$358,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,450+3.0%
2024$14,024+3.1%
2023$13,597+1.4%
2022$13,411+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000

To:

Sq Ft1,987DeedBook 5363, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1964