Skip to content

86 Division AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1934

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Aug 25, 2017

Property Information

Block7004
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,300
43%
Improvement Value:$145,000
57%
Total Assessment$252,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,175+3.0%
2024$9,875+3.1%
2023$9,575+1.4%
2022$9,444+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft1,868DeedBook 20170, Page 83500

Property Built

Built

Year Built: 1934