Skip to content

44 De Witt AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1897

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Apr 28, 2022

Property Information

Block6802
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,544
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,000
54%
Improvement Value:$131,300
46%
Total Assessment$283,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,425+3.0%
2024$11,088+3.1%
2023$10,751+1.4%
2022$10,604+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft1,544DeedBook 20220, Page 45746

Property Built

Built

Year Built: 1897