Skip to content

81 Van Houten PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 28, 2004

Property Information

Block6802
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,207
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,700
53%
Improvement Value:$108,100
47%
Total Assessment$227,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,187+3.0%
2024$8,916+3.1%
2023$8,645+1.4%
2022$8,527+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1917