Skip to content

166 Belleville AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1897

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jul 1, 2013

Property Information

Block6802
Lot61
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class45
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,868
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,700
27%
Improvement Value:$223,300
73%
Total Assessment$305,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,301+3.0%
2024$11,938+3.1%
2023$11,575+1.4%
2022$11,416+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft3,058DeedBook 12446, Page 3305

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5603, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1897