Skip to content

185 De Witt AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1926

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Dec 8, 2021

Property Information

Block6902
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,385
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,300
47%
Improvement Value:$149,200
53%
Total Assessment$281,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,353+3.0%
2024$11,018+11.1%
2023$9,916+1.4%
2022$9,780+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft1,385DeedBook 20220, Page 15570

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5922, Page 633

Property Built

Built

Year Built: 1926