Skip to content

118 Division AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Mar 10, 2010

Property Information

Block7004
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description1SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,500
41%
Improvement Value:$130,500
59%
Total Assessment$220,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,873+3.0%
2024$8,611+3.1%
2023$8,349+1.4%
2022$8,235+5.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft1,224DeedBook 12244, Page 8312

Property Sale

Sale
$257,000
DeedBook 6295, Page 522

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5728, Page 941

Property Built

Built

Year Built: 1922