Skip to content

119 Malone AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1932

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 22, 2008

Property Information

Block7005
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage996
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,700
49%
Improvement Value:$107,300
51%
Total Assessment$210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,469+3.0%
2024$8,219+3.1%
2023$7,970+1.4%
2022$7,860+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1932