Skip to content

582 Union AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 21, 2025

Property Information

Block7202
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,036
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,500
49%
Improvement Value:$116,800
51%
Total Assessment$230,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,288+3.0%
2024$9,014+3.1%
2023$8,740+1.4%
2022$8,620+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,036DeedBook 20200, Page 98277Recorded10/6/2020

Property Built

Built

Year Built: 1924