Skip to content

75 Malone AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1915

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 27, 2005

Property Information

Block7005
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,461
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,500
41%
Improvement Value:$130,400
59%
Total Assessment$222,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,990+3.0%
2024$8,724+3.1%
2023$8,459+1.4%
2022$8,343+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$235,500
DeedBook 6087, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1915