Skip to content

81 Linden AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1882

Last Sale Price
$229,900
Last Sale Date
Feb 28, 2018

Property Information

Block7005
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,626
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,800
47%
Improvement Value:$141,200
53%
Total Assessment$266,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,728+3.0%
2024$10,411+3.1%
2023$10,095+1.4%
2022$9,956+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$229,900

To:

Sq Ft1,632DeedBook 20180, Page 23144

Property Built

Built

Year Built: 1882