Skip to content

200 Smallwood AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Date
Nov 18, 1993

Property Information

Block704
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1SB1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,264
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,900
52%
Improvement Value:$130,200
48%
Total Assessment$269,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,603+3.1%
2024$10,283+3.2%
2023$9,962+1.4%
2022$9,822+5.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1922