Skip to content

241 Fairway AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1955

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jan 21, 2015

Property Information

Block1001
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage850
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,900
53%
Improvement Value:$113,300
47%
Total Assessment$239,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,647+3.0%
2024$9,362+3.1%
2023$9,078+1.4%
2022$8,953+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,176DeedBook 12540, Page 2678

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 12262, Page 5530

Property Built

Built

Year Built: 1955