Skip to content

117 Overlook AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1919

Last Sale Price
$561,510
Last Sale Date
Jun 6, 2024

Property Information

Block7104
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,014
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,600
39%
Improvement Value:$179,300
61%
Total Assessment$293,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,853+20.6%
2024$9,828+14.7%
2023$8,565+1.4%
2022$8,448+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$561,510

To:

Sq Ft1,014DeedBook 20240, Page 43806

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,014DeedBook 20220, Page 18638Recorded2/28/2022

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,014DeedBook 12498, Page 2843Recorded6/4/2014

Property Built

Built

Year Built: 1919