Skip to content

17 Campbell AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Aug 23, 2002

Property Information

Block7201
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,284
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,900
52%
Improvement Value:$124,200
48%
Total Assessment$257,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,369+3.0%
2024$10,063+3.1%
2023$9,757+1.4%
2022$9,623+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,284DeedBook 5924, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1922