Skip to content

471 De Witt AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 9, 2012

Property Information

Block7201
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,381
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,100
50%
Improvement Value:$128,600
50%
Total Assessment$254,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,272+3.0%
2024$9,969+3.1%
2023$9,666+1.4%
2022$9,533+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1922