Skip to content

300 Greylock ParkwayBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$66,982
Last Sale Date
Apr 30, 2020

Property Information

Block7201
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,014
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,600
47%
Improvement Value:$123,100
53%
Total Assessment$230,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,304+3.0%
2024$9,030+3.1%
2023$8,755+1.4%
2022$8,635+5.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$66,982

To:

Sq Ft1,014DeedBook 20200, Page 51927

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 12382, Page 7741

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 12329, Page 8339

Property Built

Built

Year Built: 1922