Skip to content

143 Crest DriveBelleville, NJ 07109

Built 1942

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jul 22, 2009

Property Information

Block7202
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,482
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$151,600
52%
Improvement Value:$139,200
48%
Total Assessment$290,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,728+3.0%
2024$11,382+3.1%
2023$11,036+1.4%
2022$10,885+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,482DeedBook 12208, Page 1140

Property Built

Built

Year Built: 1942