Skip to content

588 Union AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 2, 2026

Property Information

Block7202
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description1SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,351
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,000
48%
Improvement Value:$135,500
52%
Total Assessment$261,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,546+3.0%
2024$10,235+3.1%
2023$9,924+1.4%
2022$9,788+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$85,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1951