Skip to content

139 Bell StreetBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Sep 15, 2020

Property Information

Block7202
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,400
48%
Improvement Value:$135,400
52%
Total Assessment$259,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,478+3.0%
2024$10,169+3.1%
2023$9,859+1.4%
2022$9,724+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft1,224DeedBook 20200, Page 93330

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 20190, Page 49676Recorded5/30/2019

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 20170, Page 78272Recorded9/5/2017

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5419, Page 548

Property Built

Built

Year Built: 1922