Skip to content

137 Bell StreetBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$140,500
Last Sale Date
Nov 10, 1987

Property Information

Block7202
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,400
52%
Improvement Value:$115,700
48%
Total Assessment$240,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,683+3.0%
2024$9,398+3.1%
2023$9,112+1.4%
2022$8,987+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$140,500

To:

Sq Ft1,248DeedBook 5001, Page 437

Property Built

Built

Year Built: 1922