Skip to content

125 Bell StreetBelleville, NJ 07109

Built 1932

Last Sale Date
Jun 16, 2008

Property Information

Block7202
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description1SF2BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,352
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$166,900
46%
Improvement Value:$195,800
54%
Total Assessment$362,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,628+3.0%
2024$14,196+3.1%
2023$13,764+1.4%
2022$13,576+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1932