Skip to content

5-7 St. Mary'S Place

Belleville, NJ 07109

Built 1941
Commercial

Last Sale Price
$127,793
Last Sale Date
Dec 29, 2006

Property Information

Block7305
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class---
Description1.5SB2G GAR+2AP
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,369
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$159,200
44%
Improvement Value:$204,300
56%
Total Assessment$363,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,660+3.0%
2024$14,227+3.1%
2023$13,795+1.4%
2022$13,606+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$127,793

To:

Sq Ft4,369DeedBook 12033, Page 2405

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5693, Page 629

Property Built

Built

Year Built: 1941