Skip to content

19 Clark Terrace

Belleville, NJ 07109

Built 1954

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Dec 31, 2015

Property Information

Block7402
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class45
Description1SF2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,612
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,200
59%
Improvement Value:$140,500
41%
Total Assessment$340,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,740+3.0%
2024$13,335+3.1%
2023$12,930+1.4%
2022$12,752+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,612DeedBook 20160, Page 8228Recorded1/27/2016

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 6139, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1954