Skip to content

288 Linden AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1946

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jan 29, 1999

Property Information

Block8103
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description1SS1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,610
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,000
53%
Improvement Value:$152,500
47%
Total Assessment$322,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,006+3.0%
2024$12,623+3.1%
2023$12,239+1.4%
2022$12,071+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft1,610DeedBook 5593, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1946